Sipariş Hazırlama ve Hazırlanan Siparişi Depoya Gönderme

Farmakom Online! e-Depo® Modülü ile sipariş geçmek için izleyebileceğiniz iki farklı yol bulunmaktadır.

1.   Alış bölümünde Sipariş Hazırlamak ve Sipariş Göndermek:
     
Alış
bölümünden Ekle butonuna basılıp sipariş seçeneği seçildikten sonra, sipariş edilmesi gereken ürünlerin ürünler bölümünden miktarları ve  mal fazlası değerleri belirtildikten sonra dikkate alınmasını istediğiniz vade tarihi varsa bu bilgilerin doldurulup, Gönder butonuna basılarak e-Depo® modülünün çalışması sağlanmalıdır.

e-Depo® Modülü Ekranı:
 

Gönder butonuna basıldığında depo sunucusu ile bağlantı sağlanabilmesi için aşağıda bulunan resimde görüldüğü gibi  “Kullanıcı Adı”, “Kullanıcı Şifresi”  ve “Kurum Kodu”  bilgilerinin doğru ve eksiksiz olarak girilmesi gerekmektedir. Kullanıcı adı ve şifrenizi ilgili kutucuklara yazdıktan sonra Kurum Kodu bölümünde sipariş geçmek istediğiniz deponun cari kodunu seçiniz. Kurum kodu seçildiğinde cari kart üzerinde daha önce girişi yapılmış olan bilgilere göre kurum adı ve eczane kodu bilgileri otomatik olarak ekrana gelecektir. Kullanıcı Adı, Kullanıcı Şifresi ve Eczane Kodu alanlarından herhangi biri içerisinde bilgi yazmıyorsa veya yanlış bir bilgi yazılırsa bağlantı sağlanamayacaktır. Bu bilgilerin çalıştığınız depodan temini ve Eczane Kod bilgisinin cari kart üzerinde giriş işlemleri için buraya tıklayabilirsiniz. İşlemler tamamlandıktan sonra Devam butonuna basarak bağlantı işlemini başlatabilirsiniz.
 


 

Devam butonuna basıldığında aşağıda görülen ekrandaki seçeneklerden siparişinize ait bilgilere göre tercihinizi belirleyebilirsiniz. Seçenekleri boş bırakmanız durumunda, depo tarafından belirlenen en uygun koşullar listelenecektir. Sonraki adımlarda programın önereceği seçeneği kullanabileceğiniz gibi, depo tarafından sunulan diğer alım seçeneklerini de görebilirsiniz. Ayrıca bu ekranda siparişi beklediğiniz saat bilgisini ve sipariş ile ilgili depoya iletmek istediğiniz bilgileri gerekli kısımlara girerek depoya iletilmesini sağlayabilirsiniz. Ekran üzerinde belirtilen bilgilerden istediklerinizi doldurduktan sonra, Devam butonuna basınız.
 


 

Devam butonuna basıldığında siparişini verdiğiniz ürünlere ait aşağıda görülen ekran açılacaktır. Bu ekran üzerinde ürünler üzerine tıklama yaptığınızda o ürüne ait detay bilgiler ekranın alt kısmında bulunan “Sipariş Kalem Bilgileri” bölümünde görüntülenecektir. Siparişini vermiş olduğunuz ürünlerin depo mevcut stokları ve kampanyalarına göre karşılaştırılması yapılmaktadır. Sipariş kalem bilgileri bölümünde “Stok Durum Bilgisi” alanında “Hiçbir problem yok” ibaresi bulunan ürünler için sipariş geçebilirsiniz. Eğer stokta olmama ve benzeri nedenlerden dolayı ilaç verilemiyor ise stok durum bilgisi alanında gerekli uyarı yazacaktır. Siparişinde herhangi bir problem olmayan ürünler için miktar bilgilerini artırma ve azaltma işlemi yapabilirsiniz.Ürün üzerinde iken satış bölümü açılarak farklı vade, iskonto ve mal fazlası seçeneklerini görebilir ve bu kriterleri seçebilirsiniz. Seçtiğiniz miktar ve satış şekli doğrultusunda MF miktarı modül tarafından otomatik olarak hesaplanacaktır. Bu ekran üzerinde altta bulunan sekmeler yardımıyla diğer bilgilere de ulaşabilirsiniz.
 


 

Sipariştekiler : Siparişini geçmiş olduğunuz ürünlerin listelendiği bölümdür.

Arama: Siparişinize eklemek istediğiniz ürünü aramak için kullanabileceğiniz bölümdür. İlaç arama Tab’ına basarak ekrana gelen kutucuğa aradığınız ürünün en az üç harfini girip İlaç Ara butonuna basıldığında aradığınız ürünler listelenecektir. Siparişinize eklemek istediğiniz ürünün miktar ve satış şekli bilgisini girerek Ekle butonuna basabilirsiniz.

Son Gelenler :
Depoya en son gelen ürünlerin listelendiği bölümdür. Bu bölümde listelenen ürünler içerisinden istediğiniz ürün için sipariş verebilirsiniz.

Yeni Çıkanlar : Piyasaya yeni çıkan ürünlerin listelendiği bölümdür. Bu bölümde listelenen ürünler içerisinden istediğiniz ürün için sipariş verebilirsiniz.

Eski Fiyatlılar:
Eski fiyat üzerinden satışa sunulmuş ürünlerin listesini görebileceğiniz bölümdür.

Kampanyalar : Deponun düzenlemiş olduğu kampanyaların listelendiği bölümdür. İçeriğini görmek istediğiniz kampanyaların yanında bulunan kutucuklara tıklayarak "Seçildi" olarak işaretlemeniz gerekmektedir. Tamam butonuna bastığınızda, seçtiğiniz kampanyalar listelenecektir. Listelenen bu ürünler içerisinden istediğiniz ürün için sipariş verebilirsiniz.

Firmalar : Firma bilgilerine göre seçim yaparak, istediğiniz firmanın ürün listesini görebileceğiniz bölümdür.

Etken Madde: Ürünün etken maddesine göre seçim yaparak ürün listesini görebileceğiniz bölümdür.
 

Sipariş vereceğiniz ürünleri, miktar bilgilerini ve satış şekillerini üstte anlatılan şekilde belirledikten sonra Devam butonuna bastığınızda Proforma fatura bilgileri görüntülenecektir. Sipariş depo tarafından kontrol edilerek proforma faturası hazırlanmaktadır. Proforma Fatura üzerinde gerekli incelemenizi yaptıktan sonra Kabul Et butonuna basıldığında siparişiniz depoya gönderilecek ve kesinleştirilecektir. Fatura üzerinde değiştirmek istediğiniz bir nokta olduğunda Geri butonu ile bir önceki ekrana dönebilirsiniz. İptal butonuna basıldığı taktirde siparişiniz tamamen iptal edilecektir.
 


 

Kabul Et butonuna basıldığında aşağıda görülen ekran belirecektir. Bu ekranda Kapat butonuna basıldığında siparişi verilen ürünlere ait bilgiler Farmakom Online!  programı sipariş formu içerisine işlenecektir. Alış bölümündeki siparişinizi kayıt ederek saklamalısınız.
 

2- Liste menüsü Sipariş listesi bölümünden Sipariş Listesi hazırlamak:
 
Sipariş listelerinizi Liste menüsü Sipariş Listesi bölümünde ürün kartlarınızda daha önceden belirtmiş olduğunuz asgari-optimum stok değerlerine göre veya programın periyodik satış değerlerini baz alarak önerdiği değerler üzerinden oluşturabilirsiniz.
 


 

Otomatik Sipariş butonuna basıldığında program tarafından size verilmesi gereken sipariş miktarları önerilecektir. Miktarlarda değişiklik yapabilir ve sonrasında hazırlamış olduğunuz siparişinizi Depo Sip. butonuna basarak Sipariş formunuzu oluşturup Gönder butonu ile çalışmış olduğunuz Depoya e-Depo® Modülü aracılığıyla sayfa başında anlatılan yöntemleri takip ederek gönderebilirsiniz. Oluşturulan ve gönderilen sipariş Listeleri sonrasında Kaydet butonu ile kayıt edilerek bu bölümlerden çıkılmalıdır.


Satın Alma ve Şifre İşlemleri
e-depo® modülünü kredi kartı veya banka havalesi yoluyla hemen satın alabilirsiniz.